Reggelente, amikor munkába indulok, mindig bekapcsolom a rádiót. Van valami megnyugtató abban, ahogy a zenék és a műsorvezetők beszélgetései kitöltik az autóban töltött időt. De az utóbbi hetekben feltűnt valami: egyre többször hallottam a prosztatáról. Hirdetések, egészségügyi tanácsok, figyelemfelhívó kampányok – minden arról szólt, hogy november a prosztata egészségének hónapja.
Ekkor döbbentem rá, hogy valóban milyen keveset beszélünk erről a témáról az év többi részében, pedig a férfiak egészségében központi szerepet játszik. És ha már a rádióban is ennyiszer hallani róla, ideje komolyabban venni. Így elkezdtem utánajárni, miért is olyan fontos a prosztata egészsége, és hogyan lehet ellenőrizni, hogy minden rendben van-e vele.
Miért éppen november a prosztata hónapja?
A Movember mozgalom világszerte arra hívja fel a figyelmet, hogy a férfiak egészségével igenis foglalkozni kell. A kezdeményezés Ausztráliából indult 2003-ban, amikor néhány fiatal férfi úgy döntött, hogy bajuszt növeszt novemberben, hogy ezzel felhívják a figyelmet a prosztatarákra és más férfiegészségügyi problémákra.
A mozgalom azóta hatalmasra nőtt, és ma már világszerte szerveznek jótékonysági futásokat, előadásokat és szűrőkampányokat. A cél nem más, mint hogy minél több férfi időben elmenjen vizsgálatokra, és ne csak akkor kapjon észbe, amikor már baj van.
Hogyan ellenőrizhetjük a prosztatánk egészségét?
A prosztata egy apró, de annál fontosabb szerv, amelynek problémái komoly következményekkel járhatnak. A leggyakoribb betegségek a prosztata megnagyobbodás, a gyulladás és súlyosabb esetben a prosztatarák. Az időben történő felismerés pedig életmentő lehet, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, milyen vizsgálatok segítenek a prosztata állapotának ellenőrzésében.
1. PSA vizsgálat – A legelső lépés
A PSA vizsgálat egy egyszerű vérvizsgálat, amely a prosztata specifikus antigén (PSA) szintjét méri a vérben. A PSA egy olyan fehérje, amelyet a prosztata termel, és ha a szintje megemelkedik, az utalhat gyulladásra, jóindulatú prosztata megnagyobbodásra vagy akár prosztatarákra is.
Sokan nem tudják, de ma már léteznek PSA gyorstesztek, amelyeket otthon is el lehet végezni. Egy csepp vérből megmutatják, hogy a PSA szint a normál tartományban van-e. Ez hasznos lehet azoknak, akik első körben gyorsan szeretnének tájékozódni, de fontos tudni, hogy a PSA gyorsteszt nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot! Ha az eredmény eltér a normálistól, mindenképpen fel kell keresni egy urológust.
2. Tapintásos vizsgálat (DRE – Digitális Rektális Vizsgálat)
Bár sokan ódzkodnak tőle, a tapintásos vizsgálat az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy az orvos ellenőrizze a prosztata állapotát. A vizsgálat során az orvos kitapintja a prosztatát a végbélen keresztül, és ha bármilyen rendellenességet érez, további vizsgálatokat rendelhet el.
3. Ultrahangos vizsgálat
Ha a PSA szint magas vagy a tapintásos vizsgálat során valami gyanúsat talál az orvos, ultrahangos vizsgálatot végezhetnek. Ez pontos képet ad a prosztata méretéről és szerkezetéről.
4. Biopszia
Amennyiben felmerül a prosztatarák gyanúja, az orvos szövettani mintavételt végezhet (biopszia). Ez egy kicsit kellemetlenebb eljárás, de létfontosságú lehet a pontos diagnózis felállításában.
Miért fontos egész évben figyelni a prosztatára?
Bár november a prosztata hónapja, ez nem jelenti azt, hogy az év többi részében megfeledkezhetünk róla. A prosztata egészségének megőrzése érdekében érdemes néhány változtatást bevezetni életvitelünkbe:
- Rendszeres mozgás – A sport csökkenti a gyulladásokat és segít a prosztata egészségének fenntartásában.
- Egészséges étkezés – A paradicsom, a brokkoli, a tökmag és a zöld tea mind hozzájárulhatnak a prosztata védelméhez.
- Túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás elkerülése – Ezek a szokások növelhetik a prosztatarák kockázatát.
- Figyelni a tünetekre – Gyakori vizelési inger, éjszakai mosdóhasználat, vizeletgyengülés – ezek mind intő jelek lehetnek.
A Movember mozgalom világszerte arra hívja fel a figyelmet, hogy a férfiak egészségével komolyan kell foglalkozni, és ebben a prosztata kulcsszerepet játszik. A PSA vizsgálat egy egyszerű, de fontos lépés a prosztata egészségének ellenőrzésére, és már házi gyorstesztek is léteznek, amelyek gyorsan információt adhatnak a prosztata állapotáról.
Bár az egészségünk megőrzése nem egy hónapra szóló feladat, a november jó alkalom arra, hogy elkezdjünk jobban odafigyelni magunkra. Ha pedig a rádióban is erről beszélnek, talán nem véletlen – itt az ideje, hogy mi is komolyan vegyük!